24 Eylül 2019
  • Berlin15°C
  • Frankfurt15°C
  • Paris16°C
  • Ankara20°C
  • İstanbul22°C
  • İzmir26°C
  • Stockholm11°C

ÖYKÜ ARİN, İYİLEŞİNCE DİSNEYLAND'A GİDECEK

Babası Çağdaş Yazıcı'dan yarı uyumlu nakil işlemi başlatılan Öykü Arin'in annesi Eylem Şen Yazıcı, sosyal medya hesabından son durumla ilgili açıklamada bulundu.

Öykü Arin, iyileşince Disneyland'a gidecek

02 Haziran 2019 Pazar 16:09

Öykü'nün ikinci nakil sürecinin başladığını, babadan yarı uyumlu nakil olacağını aktaran Eylem Şen Yazıcı, şöyle dedi:

"Yaklaşık 55 gündür hastanede steril bir odada kaldık. Birinci nakil süreci başarıya ulaşmadı. Hâlâ uygun donör bulunamadığı için yine yarı uyumlu olmak zorunda kaldı. Bu sefer başarılı olacağını düşünüyorum. Eğer başarılı olmazsa üçüncü yabancı biri olması şart. Bizim uyumlu yabancı birinden donör bulma ihtimali daha da güçlü bir şey olarak karşımıza çıkmış durumda. O yüzden herkese donör olun, umut olun ve asla vazgeçmeyin. Aynı zamanda biz iki ayda 150 bin donöre ulaştık. Bunların 100 bine yakını henüz çalışılmadı. Sağlık Bakanlığı'nın bunları bir an önce çalışmasını bekliyoruz.

"Almanya'da 7 milyon, Türkiye'de ise 350 bin kök hücre donörü var"

Aslına bakarsanız bu sistemin çoktan kurulmuş olması gerekirdi. Almanya'da 7 milyon kök hücre donörü var. Türkiye'de bu sayı 350 bin. Bu rakam çok düşük. Kim bilir kaç çocuk bu yüzden hayatını sürdüremedi. O yüzden aslında bizim talebimiz bir lütuf değil, mecburiyettir. Çok sayıda bekleyen anne-çocuk olduğunu biliyorum. Sadece çocuklar değil her yaştan herkesin başına gelebilen bir şey lösemi ve çok yaygın. Sizin de başınıza gelebilir. Buna hepimizin ihtiyacı var. O yüzden her yıl 100-150 bin kişiye ulaşmak değil, bir an önce 80 milyonluk ihtiyacı olan bu ülkenin 4 milyon sayısına bir an önce ulaşmak üzere çalışma yürütülmeli. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalı. Bütün yetkilileri görevini yapmaya davet ediyorum. Umut olun, donör olun, asla vazgeçmeyin. Belki de bu sisten çoktan kurulmuş olsaydı biz bütün bunları yaşamamış olacaktık. Daha ilk baştan uyumlu birini bulacaktık ve çoktan sağlığına kavuşmuş olacaktı."

8faea041bef1f99ff3eda388a7cd2165.jpg

Haluk Levent'ten ziyaret

Yazıcı Ailesi'ni, ilik nakli öncesinde sanatçı Haluk Levent ziyaret etti. Daha önce de birkaç kez ziyarete gelen Levent, odaya girişinde ise 'Deniz Üstü Köpürür' adlı türküyü seslendirdi. Sanatçı daha sonra sosyal medya hesabından, ziyaretinin fotoğrafıyla birlikte, "Öykü Arin yavrumuza söz vermiştik, hastanede yanında olacağız diye. Bugün önemli bir gün onun için. Bugün babadan kök hücre alınacak. Umudumuzsun Öykü" notunu paylaştı.
 

Yorumlar