15 Aralık 2018
  • Berlin0°C
  • Frankfurt-1°C
  • Paris1°C
  • Ankara6°C
  • İstanbul14°C
  • İzmir16°C
  • Stockholm-3°C

BAŞÖRTÜLÜ POLİSİN HUKUK ZAFERİ

Hollanda İnsan Hakları Mahkemesi, geri hizmette başörtüsü ile çalışmanın engellenmesinin ayrımcılık olduğuna karar verdi.

Başörtülü polisin hukuk zaferi

20 Kasım 2017 Pazartesi 20:06

AMSTERDAM - Hollanda İnsan Hakları Mahkemesi, polislerin tarafsız gözükmeleri amacıyla üniforma giydiklerinde dini sembolize eden eşyaları kullanmaları yasak olan ülkede telefonla şikayet alan bir birimde çalışan Müslüman polisin başörtüsü takmasının engellenmesinin ayrımcılık olduğuna karar verdi. Davacı kadın polis “Karar benim gibi olan herkesin zaferi” dedi.

Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis Sarah İzat’ın bulunduğu polis bürosu şikayet bölümünde başörtüsüyle çalışmasına izin verilmemesinin “ayrımcılık” olduğunu açıkladı. 

Komisyon, polisin dini sembolize eden eşyaları kullanmanın yasak olması gerekçelerinin, İzat’ın polis bürosunda çalıştığı bölümde şikayetlerin telefon üzerinden alınmasından dolayı geçerli olmadığı için başörtülü ve üniformalı çalışabileceğini kaydetti. 

İzat, kararın ardından, sosyal medya üzerinden, “Biz kazandık. Üniforma ile başörtüsü takma hakkım var. Bu çok şey ifade ediyor ve bu hepimizin zaferi. Benim yerimde olan herkesin zaferi.” mesajını paylaştı.

İzat, çalışırken üniformasıyla başörtüsü takmasına izin verilmemesini din özgürlüğüne aykırı ve ayrımcılık olduğu gerekçesiyle Hollanda İnsan Hakları Komisyonuna taşımıştı. Adalet ve Güvenlik Bakanlığına bağlı olan komisyonda alınan kararların bağlayıcılığı bulunmuyor. 

Amsterdam İl Emniyet Müdürü Pieter-Jaap Aalbersberg, mayıs ayında Hollanda’da yerel bir gazeteye verdiği röportajda, emniyet teşkilatına farklı etnik kökenlerden kişilerin istihdam edilmesini sağlamak için başörtüsünün polis üniformasının bir parçası olması hususunu görüşebileceklerini söylemişti.

Yorumlar