21 Ağustos 2019
  • Berlin21°C
  • Frankfurt21°C
  • Paris21°C
  • Ankara23°C
  • İstanbul27°C
  • İzmir32°C
  • Stockholm18°C

SUDAN'DA REJİM KARŞITI EYLEMLER YEDİNCİ HAFTASINDA

Sudan'ın birçok kentinde yine Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in görevi bırakması talebiyle gösteriler düzenlendi

Sudan'da Rejim Karşıtı Eylemler Yedinci Haftasında

12 Şubat 2019 Salı 20:58

HARTUM (AA) - Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in görevi bırakması talebiyle başlatılan gösteriler yedinci haftasında farklı meslek gruplarının katılımıyla sürüyor.

Sudan Doktorlar Komitesi'nden yapılan açıklamaya göre, başkent Hartum ve Umdurman kentinin yanı sıra ülkenin doğusundaki Kesele, Kadarif, güneydeki Ubeyyıd, kuzeydeki Şindi ve batıdaki Niyala kentlerindeki devlet hastanelerinde çalışan doktorlar, eczacılar ve diğer sağlık personeli, hükümet ve Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'i protesto etti.

Komitenin Facebook hesabından çeşitli hastanelerdeki protesto eylemlerinde çekilen fotoğraflar ve muhaliflerin "Düş artık", "Öğretmeni öldürmek milleti öldürmektir" şeklindeki pankartlarıyla gözaltındaki aktivistlerin serbest bırakılmasını içeren sloganlar paylaşıldı.

Merkezi Eczacılar Komitesi'nden yapılan açıklamada ise El Cezira ve Sinnar eyaletlerindeki hastanelerde sağlık çalışanlarının, Medeni kentindeki Doktorlar Caddesi'nde eczacıların, başkent Hartum'da ise Ahfad Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ndeki kız öğrencilerin benzer eylemlere katıldığı ifade edildi.

- Gazeteciler ve akademisyenlere gözaltı

Sudan Gazeteciler Birliği, güvenlik güçlerinin başkent Hartum'daki Enformasyon Bakanlığı önünde basın ve ifade özgürlüğü talebiyle protesto gösterisi düzenlemek isteyen gazetecilere müdahale ettiğini açıkladı.

Birlik, gazeteciler Ebubekir Abidin, Vail Muhammed Hasan, Azize Abdülkerim ve diğer gazetecilerin eylemlerini gerçekleştiremeden gözaltına alındığını belirtti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, polis, eylemcilerin rejimin düşmesi ve Beşir’in istifası taleplerine destek amacıyla Hartum Üniversitesi'nde açıklama yapan bazı öğretim görevlilerini gözaltına aldı.

Sudan'da farklı meslek örgütlerini çatısı altında barındıran Sudan Meslek Grupları Birliği ile 3 muhalif ittifak, doktorlar, eczacılar, mühendisler, gazeteciler ve akademisyenleri, ülke genelinde protesto eylemleri düzenlemeye çağırmıştı.

Sudan’da yedi haftadır Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in görevi bırakması talebiyle gösteriler düzenleniyor. Devlet Başkanı Beşir ise her fırsatta reform ve iyileştirme sözü verirken, yönetimin ancak seçimlerle değişebileceğini belirtiyor.

Hükümet gösterilerde 31 kişinin öldüğünü açıklarken, Uluslararası Af Örgütü 50 kişinin yaşamını yitirdiğini bildiriyor. Muhalefet, yerel ve uluslararası insan hakları örgütleri, hükümeti barışçıl protestoculara aşırı güç kullanmakla suçluyor.

Yorumlar