21 Temmuz 2019
  • Berlin26°C
  • Frankfurt28°C
  • Paris28°C
  • Ankara27°C
  • İstanbul27°C
  • İzmir33°C
  • Stockholm18°C

İLTİCASINI ONAYLAMAYAN MÜDÜRÜ KATLETTİ

Avusturya'da bir PKK yandaşı, iltica başvurusunu kabul etmeyen memuru bıçaklayarak öldürdü.

İlticasını onaylamayan müdürü katletti

07 Şubat 2019 Perşembe 21:47

VİYANA - Avusturya'da Sonar isimli katil zanlısı; uyuşturucu, yaralama, hırsızlık gibi suçlardan sınır dışı edildiği Avusturya'ya, 7 Ocak'ta kaçak yollardan yeniden geldi. Sözcü gazetesinden Ali Gülen'in haberine göre, “Ben Türk askeri öldürdüm. Bu yüzden iltica etmem lazım” diyerek, Voralberg Eyaleti'ne bağlı Dornbirn'deki Sosyal Daire'ye başvuran saldırgan, Türkiye'de kendisini ölüm cezasının beklediğini öne sürdü. Ancak, memurlar Türkiye'de ölüm cezasının 2004 yılında kaldırıldığını biliyordu. Bu nedenle PKK'lının isteği reddedildi.

Bıçakla büroya geldi

İddiaya göre iltica talebi kabul edilmeyen Soner O., çarşamba günü öğleden sonra Klaudia Caddesi'nde bulunan Sosyal İşler Bürosu'na yeniden geldi ve Büro Amiri Alexander A‘nın bıçakla boğazını kesti. Kanlar içinde yere yığılan büronun amiri olay yerinde hayatını kaybetti. Olay yerinden hemen kaçan Soner O., yarım saat sonra bölgede yakalandı ve Bregenz'deki Eyalet Asayiş Dairesi'ne götürüldü.

Saldırganın cinayetten ceza alıp cezasını çektikten sonra yeniden sınır dışı edilmesi için meclis kararı gerekecek.

Sınır dışına kolaylaştıracaklar

PKK yandaşının karıştığı çok sayıda suçtan dolayı 2009 yılında oturma iznini kaybettiği, 2010 yılında ise Avusturya’yı terk ettiği öğrenildi. Avusturya'da uzun bir süredir ağır suç işleyenlerin kolayca sınır dışı edilmesi tartışılıyordu. Bu vahşi cinayetten sonra, sınır dışı edilmeyi kolaylaştıran yasaların kısa sürede meclise gelmesi bekleniyor. Ülkede, suçlu yabancıların hızlı sınır dışı edilmesi ile ilgili kamuoyu baskısı da hızla artmaya başladı.

Kaynak: Sözcü

Fotoğraf: Arşiv

Yorumlar