22 Mayıs 2019
  • Berlin14°C
  • Frankfurt14°C
  • Paris18°C
  • Ankara22°C
  • İstanbul25°C
  • İzmir28°C
  • Stockholm22°C

BM: RAHİP BRUNSON’A TAZMİNAT ÖDEYİN

BM İnsan Hakları Konseyi Çalışma Grubu, Türkiye'de casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ABD'li Rahip Brunson hakkında rapor yayımlayarak, Türk hükümetine çağrı yaptı.

BM: Rahip Brunson’a tazminat ödeyin

14 Mart 2019 Perşembe 22:13

NEW YORK - Terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada hakkındaki adli kontrol hükümleri kaldırılarak 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilen ABD'li Rahip Andrew Craig Brunson hakkında Birleşmiş Milletler bir rapor yayımladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Çalışma Grubu Brunson'ın 20 yıldır barış içinde Türkiye'de yaşadığını, bu süre zarfında ülkede Hristiyan bir Rahip olarak görev yaptığını ve serbestçe dinini yaşadığını ifade etti. Raporda Türk mercilerinin Brunson'a karşı tutumunun 15 Temmuz 2016 başarısız darbe girişimi ile büyük ölçüde değiştiği belirtilerek, Brunson davasına ilişkin olarak Türk hükümetine şu çağrılar yapıldı:

"Çalışma Grubu, Brunson'ın durumunun ivedilikle çözülerek İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmede belirtilen ilkeler de dahil olmak üzere ilgili uluslararası normlara uygun hâle getirilmesi için Türk hükümetinin gerekli adımları atmasını talep eder.

Brunson'ın sabıka kaydını silin ve Brunson'a tazminat ödeyin

Çalışma Grubu, davanın tüm koşulları göz önünde bulundurulduğunda, uygun çözüm yolunun Sayın Brunson'ın sabıka kaydının silinerek Sayın Brunson'a uluslararası yasalar uyarınca tazminat ve diğer telafilere ilişkin yasal hakkın tanınması olacağı kanaatindedir.

Tam bağımsız bir soruşturma yürütün

Çalışma Grubu Türk hükümetinden Sayın Brunson'ın özgürlüğünden keyfi olarak yoksun bırakılmasına ilişkin koşulların araştırılması ve bunda sorumluluğu olanların belirlenmesi için tam bağımsız bir soruşturma yürütmesini bekler.

Taraflara yaptırım uygulayın

Çalışma Grubu, hükümetten, Sayın Brunson'ın hürriyetinden keyfi olarak yoksun bırakılmasına ilişkin koşullarla ilgili tam ve bağımsız bir araştırma yapmasını ve Sayın Brunson'ın haklarının ihlalinden sorumlu olan taraflara karşı uygun yaptırımları uygulamasını tavsiye eder."

Erdoğan: Al papazı, ver papazı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu fakir bu görevde olduğu sürece rahibi alamazsın"  demişti.

Yorumlar